ALT KATEGORİLER


PlayStation Nedir?

PlayStation, Sony şirketi tarafından geliştirilen oyun konsoludur. İlk defa 1994 yılında Japonya'da piyasaya sürülen PlayStation kısa süre için de 100 Milyon'un üzerinde rekor bir satış oranı elde etmiş ilk oyun konsuldur.
Başarılı bir satışın ardından Sony, PlayStation oyun konsolunu daha çok odaklanmaya başlamıştır. Gerek dış görünümü gerekse yazılımsal ara yüzünü sadeleştirerek günümüze kadar gelmiş en başarlı oyun konsollarından bir tanesidir.

PlayStation 5 diğer Adıyla PS5 Serisi 11 Haziran 2020 tarihinde tanıtıldı.
PlayStation 5 Türkiye Fiyatı: henüz açıklanmadı.
PS5 çıkdığı gibi oryox.net üzerinden en uygun fiyata satın alabileceksiniz. PS5 ilk sahip olmak istiyorsan hemen ORYOX üye ol veya ORYOX takip et, ve ürün stoklarımıza girdiği gibi e-mail ile bilgilendirme mesajı gönderilecektir.


PlayStation Oyun Konsolu

Oyun oynamak isteyen kullanıcılar (Gamer) bilgisayarların başında vaktini geçirmek yerine daha sorunsuzca oyunları çalıştırabileceği konsollara yönelmeye başlamıştır. Nitekim oyun konsolları hem bir bilgisayara oranla daha az yer kaplamakta hem de sürekli hazırda bulunması gereken bir monitör ihtiyacından muaftır.  Konsol kültürünün meydana çıkmasındaysa en önemli etkenlerden biri PlayStation serisidir.


PlayStation Modelleri

PlayStation 5

PlayStation 5'in tasarımı nihayet ortaya çıktı. Sony bugünkü etkinlikte en büyük sürprizini sona sakladı. Dikey bir tasarıma sahip olan PlayStation 5, tıpkı Dualsense gibi siyah-beyaz renklere sahip.

İşte donanımın ortaya çıktığı video:

Sony bugün büyük bir sürprize imza atarak PlayStation 5'in dijital versiyonunu da duyurdu. Dijital versiyonun normal diskli konsola göre daha uygun bir fiyatla satışa sunulması bekleniyor. Ancak her iki konsol için de henüz fiyat konusunda herhangi bir bilgi verilmedi.

Sony'nin yeni nesil konsolu PlayStation 5, AMD'ye ait RDNA 2 mimarisinde bir grafik kartıyla piyasaya sürülecek. Ekran kartının 10,28 TFLOPs seviyesinde performans sunacağı açıklanmıştı. PlayStation 4 (1,84TFlops) ve PlayStation 4 Pro'ya (4,2TFlops) göre çok ciddi bir artış var. Xbox Series X'in (12TFlops) ise biraz gerisinde kalıyor.

 

PlayStation 5 tasarımı tanıtıldı! İşte PS5'in görünüşü

CPU tarafında ise PlayStation 5'in kalbinde beklendiği gibi özelleştirilmiş bir AMD Zen 2 işlemcisi yer alıyor. 8 çekirdek barındıran işlemcinin 3,5 GHz frekans seviyesinde çalıştığı açıklandı. PlayStation 4'e göre yine müthiş bir performans artışı var, bu kısım da PS5'in performansı için en az grafik kartı kadar önemli olacak. 

PlayStation 5'in belki de en heyecan verisi kısımlardan birisi ise yeni SSD depolama alanı oldu. PlayStation 5, 825GB depolama alanı sunan özel bir NVMe SDD'yle piyasaya sürülecek. Konsollarda bildiğiniz gibi yükleme ekranları oyunseverlerin uzun yıllardır büyük dertlerinden birisiydi. Yeni nesilde nihayet bu duruma bir son verilecek.

Sony özellikle de SSD kısmına aylardır çok fazla dikkat çekti. PC'ler de dahil olmak üzere piyasadaki en hızlı SSD'nin PS5'te olduğunu belirtiliyor. Yeni SSD'nin ayrıca oyun geliştiricileri için de sayısız yeni fırsat sunacağı ve artık oyunlarda hızlı SSD'lerin güçlü ekran kartları gibi yeni bir standart haline geleceği söyleniyor.

PlayStation 5, bu yılın sonlarına doğru Kasım-Aralık ayı gibi piyasaya sürülecek. Konsolun fiyatı henüz belli değil. Muhtemelen Ağustos ayındaki ikinci büyük etkinlikte de fiyat konusunda bilgiler verilecek.

PlayStation 4

Serinin şimdilik son ürünü olan PlayStation 4 ise 2013 yılında çıkış yapmış ve çıkış yaptığı gün içerisinde en çok ve en hızlı satılan oyun konsolu unvanına layık görülmüştür. Öyle ki PlayStation 4 çıkış yaptığı ilk gün içerisinde milyonların mağazalara akın etmesine ve stokların kısa bir süre içerisinde tükenmesine neden olmuştur. 

PlayStation 3

PlayStation 3 daha gelişmiş ve artık kullanıcılara beklentilerini sunan bir oyun konsolu olarak çıkış yapmıştır. 2006 yılı içerisinde satışa çıkarılan PlayStation 3 ürünü 80 milyon adetin üzerinde satış başarınısını elde etmeyi başarmıştır. PlayStation 3 hale etkili sistemi sayesinde birçok kullanıcı da yer almakta ve bugünün bazı oyunlarında dahi faal olarak kullanılabilmektedir.

PlayStation 2

PlayStation 2, 2000 yılında çıktıktan kısa bir süre sonra en çok satan ev tipi oyun konsolu unvanına sahip olmuştur. Bir sonraki ürünün çıkmasına her ne kadar yılların geçecek olmasına gerek olsa dahi PS 2 serinin en güçlü konsollarından biri olmuştur. Üstün satış başarıları elde eden PS2 tüm dünya çapında hemen her bölgeden bir kişinin evine giriş yapmayı başaran nadir oyun konsollarından biridir. PS 2'nin hakim olduğu ve bir sonraki konsol olan PS 3'ün çıkışı ise 6 yıl kadar sürmüştür.

PS 2'de bir önceki sürüme oranla daha büyük gelişmeler yaşanmıştır. İlk başta CD sürücüsü özelliğinin yanına DVD özelliği getirilmiş, hafıza kartı desteği arttırılmış ve daha iyi bir işlemciyle grafik işlemcisi kullanılmıştır.

PlayStation 1 (The Original PlayStation Console)

PlayStation 1 veya PS 1 olarak da adlandırılan oyun konsolu, serinin 1994 yılı içerisinde ilk çıkış yapan sürümüdür. Oyun konsolu dünyasında aniden yer alan PlayStation'ın gelişimi ise sanıldığı kadar hızlı olmadı. PlayStation 1 oyuncular tarafından 100 milyon adet satın alınmış olmasına karşın Sony'nin oyuncuların karşısına yeni bir konsol ile çıkması bu tarihten tam 9 yıl ve 6 ay sonrasına dayanmaktadır. 2000 yılına geldiğimizde Sony, kısmen daha güçlendirilmiş ve öne çıkan özellikleriyle serinin bel kemiği ürünlerden biri olacak PlayStation 2 ürününü çıkartmıştır.

PlayStation 1 ile oynanabilecek oyunların sayısının çok fazla olması, CD sürücüsü sayesinde oyunları anında çalıştırma özelliği ve kolay kontrol özellikleri PS 1'in en çok öne çıkan özellikleri arasında yer almaktadır. PS serisinin ilk oyun konsolunda en çok oynanılan oyun ise Gran Turismo isimli oyundur.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır